HTML Nedir? Web Editörleri

DERS 1: HTML Nedir ?

 HTML dersleri ‘nde neler olacak diyorsanız html ve css derslerini birlikte işleyeceğiz öncelikle html ‘in temellerini göstereceğim sonrasında html ve css örnekleri yaparak devam edeceğiz. Neler yapacağımı anlattıktan sonra yavaştan konumuza geri dönelim.

HTML Nedir ?

Html web sayfaları hazırlamak için kullanılan işaretleme dilidir. HTML bir programlama dili değildir. Kullandığımız web tarayıcıları (Firefox, Chrome vb.) yazılan bu kodları anlayarak görsel sayfalar haline getirir. HTML yazı, video ve görsel öğelerin sayfa içerisinde gösterilmesini ve konumlandırılmasını sağlar. Aynı zamanda arama motorlarına web sayfası hakkında bilgi verilmesini sağlar. HTML ile web sayfaları hazırlamak için hiç bir editöre gerek yoktur. Bilgisayarınızda bulunan not defteri bile html sayfaları hazırlamak için yeterli olacaktır. Hazırlamış olduğumuz web sayfalarını kaydederken html, htm, xhtml gibi tarayıcıların anlayabileceği bir uzantı ile kaydetmeniz gerekir. Bu sayfayı okuyorsanız yeni başlayan birisi olmalısınız. Aşağıda vereceğim web tasarım editörleri sayesinde daha rahat web sayfaları hazırlayabileceksiniz.

Web Tasarım Editörleri Nelerdir?

Web sayfaları yapmaya yeni başlayan biriyseniz not defteri ‘yle kod yazmak doğal olarak zor gelecektir. Hem size bir sır veriyim hiç bir webmaster ve programcı not defteriyle kod yazmaz sadece bazen sayfaları hızlı bir şekilde düzenlemek için kullandığımız oluyor. Bizim bu denli işimize yarayacak web tasarım editörlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

Notepad++: Tamamen ücretsiz bir yazılımdır. Görsel açıdan zengindir, daha iyi hale getirmek için bazı eklentilere ihtiyaç duyar, boyutu küçük inanılmaz derecede hızlı çalışır. Bu yazılımda Webmaster ve Web programcı kişiler tarafından çok tercih edilir. Verdiğim linkten notepad++ ücretsiz indirebilirsiniz.
Dreamweaver: Tamamen ücretli bir yazılımdır,. Görsel açıdan zengindir, Adobe firması tarafından geliştirilir, boyutu büyüktür, eski ve özellik açısından kötü bilgisayarlara önermem. Webmaster ve Web programcı kişiler bu programı çok tercih ederler. Verdiğim linkten deneme sürümünü indirebilirsiniz.
Sublime Text: Ücretli bir yazılımdır ancak kullanıcı başına satın alma durumu söz konusudur yani bir lisans alıp istediğiniz makinede kullanabilirsiniz. Sade bir arayüze sahiptir, Çoklu satır seçme, Yazım denetimi yapabiliriz.Ekranı parçaya bölebiliyoruz yani iki ekranda Birisinde HTML diğerinde CSS yazabiliriz. En güzel özelliği bu olsa gerek. Verdiğim linkten sublime text indirip deneyebilirsiniz.

Umarım kafanızdaki HTML Nedir? Sorusuna cevap bulabilmişsinizdir. Eğer kafanıza takılan soru işaretleri varsa yorum olarak sorabilirsiniz.

DERS 2 : CSS NEDİR ? sayfasından devam edebilirsiniz.

One thought to “DERS 1: HTML Nedir ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir