Web sitesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Web Sitesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Web sitesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler yazımda sizlere birkaç ipucu ve taktik vericem. Bunları usulüne göre uyguladığınızda kullanıcılar tarafından daha çok tercih edildiğinizi ve Google(SEO) arama sonuçlarında daha yukarıya çıktığınızı farkedeceksiniz.

Web Sitesinde Doğru Renk Kullanımı

Tasarımınızın kalitesini ortaya koyan en önemli argüman tasarımda kullanılan renklerin ahenkidir. Seçilen renkler uyumlu olmalı ki kullanıcıyı rahatsız edip web sitesinden kaçırmasın. Eğer hazır tema kullanıcaksanız temaya kullanıcı gözünden bakın siz o görselde bir web sitesinde ne kadar zaman vakit geçirirsiniz bunu kendinize bir sorun.

Eğer hali hazırda bir webmaster iseniz renklerin insanlar üzerinde bir takım etkileri vardır bunları çok iyi bilmelisiniz.

Kısaca renklerin anlamları:

Beyaz
Bu renk, bütün renklerin birleşiminden oluşur. En temel hâliyle temizliğin ve saflığın rengidir. Masumiyeti, devamlılığı, hassasiyeti belirtir, huzur ve güven verir. Bu rengin, siyahta olduğu gibi bazı topluluklarda matemi yansıttığı bilinmektedir. Mesela Çinliler, bu renge baktıklarında üzüntü ve dertlerini hatırlattığı için yas rengi olarak tanımlar. Bu renkle boyanan yerler, genelde ferah ve genişlik hissi verir. 

Siyah
Bir diğer adıyla kara rengi, bilinenin aksine aslında bir renk değil renksizliktir. Bu yüzden doğada hiç siyah göremezsiniz. Ancak ışığı emen, hapseden ya da yok eden yerler siyah olarak algılanır. Siyahın birçok anlamı bulunmaktadır. Hüznü, sıkıntıları, endişeleri, yalnızlığı belirten siyah aynı zamanda karamsardır. Fakat bunların dışında siyah, gücü, soyluluğu, zenginliği, hırsı ve tutkuyu ifade eder ki bu yüzden makam arabaları siyah renktedir.

Gri
Siyahın ve beyazın değişik oranlarda karıştırılmasıyla elde edilir ve uzlaştırıcı unsuru olan bir renktir. Ayrıca ciddiyeti çağrıştırdığı için devlet kurumları genelde gri ya da griye yakındır. 

Kırmızı
En sıcak renktir. Fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. İnsanı harekete geçirir. Bu yüzden gençlere yönelik ürünlerde çok kullanılır. Ayrıca yakından fark edilmesi kolaydır. Bu yüzden bazı metin başlıklarında ya da uyarı levhalarında kullanılır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, uzaklaştıkça fark edilmesi zorlaşan bir renk olduğudur. 

Sarı
Sarı, ışığın, sevincin, üretimin, verimliliğin ve devamlılığın rengidir. Bu yüzde mutfaklar için oldukça uygundur. Sarı, en parlak renktir. 

Mavi
Bu renk, üstünde yaşadığımız yeryüzünde karşılaşabileceğimiz en sık renklerden biridir: deniz, gökyüzü… Huzuru ve sonsuzluğu ifade eder. İnsana rahatlık ve huzur veren, dinlendirici bir renktir. Bu yüzden arka fon rengi olarak sıkça kullanılan renklerden biridir.

Yeşil
Geldik tabiatın rengine… Yeşil rengi, insana doğayı hatırlattığı için huzur ve rahatlık verir, insanın içini açar. Aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır.

Mor
Mor, asaleti, gösterişi, ihtişamı ve lüksü anlatan bir renktir. Özellikle açık rengi, yeşilde olduğu gibi rahatlık ve dinlenmeyi sağlar. Hayal gücünü ve ilhamı arttır, konsantrasyonu yükseltir.

Pembe
Kırmızı ve beyazın birleşmesi ile elde edildiği için kırmızının bazı özelliklerini taşır; ancak daha yumuşaktır. Neşe ve mutluluk verir, hayâllerin ve aşkın rengidir.

Turuncu
Bu renk dışa dönük, canlı, hareketli ve çarpıcı bir renktir. Kırmızıdan sonra en sıcak renk olsa da kırmızı kadar göze batmadığı için çok maruz kalındığında onun kadar rahatsızlık vermez. Bu rengi giyen insanlar, hareketli ve sosyal ilişkileri kuvvetli insanlardır. Turuncu renk, kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir.

Lacivert
Bu renk, mavinin daha koyu bir hâlidir. Tek kelimeyle ifade etmek gerekirse lacivert, düşüncedir. Sezgileri güçlendirir ve karar vermeyi kolaylaştırır. Sonsuzluğu simgeler, göze batmaz. Bu renk, insanların gözünde “başarılı” bir izlenim bıraktığı için birçok şirketin logo ya da ambleminde bu rengin tonları kullanılmaktadır.

kahverengi
Kahverengi, topraktır, candır, köktür. Ciddiyet, dayanıklılık, dostluk ve metanettir. Sosyal dengeyi sağlar.

Renklerin Anlamları seodemy  Alıntıdır.

Responsive Web Tasarım Yapmak

Web sitenizi muhakak mobile ve tablet uyumlu yapmaya çalışın. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte insanlar mobile ve tabletlerden sörf yapma oranı arttı. Küçük bir google aramasıyla da bu konu hakkında geniş istatistik bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca arama motorlarında da üst sıralara çıkmak istiyorsanız önemli bir kriter olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Web Siteniz ister firma ister blog ister haber sitesi olsun ÖZGÜN İÇERİK

Web sitenizde özgün içerik kullanmanızın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için bir başlık altında yazdım bunu. Bakın üzerine basa basa söylüyorum. Web sitenizin ne olduğunun hiç bir önemi yok kullanıcıların sitenizi tercih etmesini istiyorsanız google dostu olmak istiyorsanız özgün içeriğiniz olacak. Eğer başka siteden bir yazı parçacığı kullanacaksanız alıntı olduğunu muhakak not düşün. İnternetten aldığınız resimlerin fotoğraflarında orjinal olup olmadığını telif olup olmadığını araştırın.

Web Sitenizi İnceleyin ve Kodlarını Optimize edin

Web sitenizde kullanılmayan css, js ve html dosyalarını silin.
Web sitenizde spam yorumlar barındırmayın var olanları silin. Eğer wordpress kullanıyorsanız Akismet eklentisini kurmanız yönünde olacak.
Eğer herhangi bir CMS yazılım kullanıyorsanız işinize yaramayan eklentileri silin.
Çok büyük boyutlu görselleri Photoshop tarzı programlarla optimize edin.
Kodlarınızı gözden geçirin gereksiz kodları temizleyin. Gereksiz yazılmış php fonksiyonları ve döngüleri sitenizi ne kadar yavaşlattığınızı tahmin dahi edemezsiniz.
Ücretsiz temaları kullanırken dikkatli seçim yapın içine gömülü backlink, kötü kodlamalar sitenizi o denli yavaşlatacaktır.

Web Sitesinin Açılış Hızı Kaç Olmalıdır?

Öncelikli olarak web sitenizin açılma süresi hem kullanıcı hemde google için çok önemli niteliklerindendir. Emin olun hiç bir kullanıcı sizin web sitenizin saniyelerce, dakikalarca açılmasını beklemeyecektir. Bu yüzden web sitenizde çeşitli efektler içeren, Çok fazla ve boyutu mb olarak büyük resimler kullanmamaya özen göstermeniz gerekmekte. Bizim önerimiz web siteniz en fazla 5-6 saniye içerisinde yüklenmiş olması gerekmektedir. Web sitemi nasıl hızlandırırım dediğinizi duyar gibiyim, hemen yapılması gerekenleri alt başlıklarda inceleyelim.

ÖNEMLİ: Web sitesinin hızında hosting sağlayıcınızın önemi büyük, hosting hizmeti almadan önce iyice araştırıp bütçenizi biraz daha zorlayıp büyük hosting sağlayıcılardan hosting almanızı öneririm.

Web sitesi hızını nasıl ölçerim?

Web sitenizin hızını kontrol etmek için web site hız testi araçları ‘ndan bazıları:
Tamamen ücretsiz ve en sık kullanılan: Google Page Speed İnsights Aynı zamanda 2 alt başlık mobil ve masaüstü olarak sitenin hız değerlerini incelemenize fırsat verir.
Ücretsiz ve buda çok kullanılan araçlardan: GT Metrix

Emin olun şu yukarıdaki yazdığım işlemleri yaptığınızda dahi siteniz tam bir kullanıcı dostu olacaktır.

Gzip Sıkıştırma Nedir ve nasıl yapılır ?

 Gzip bir çeşit sıkıştırma algoritmasıdır. Gzip sıkıştırması sunucu tarafından etkinleştirilmeli HTML, CSS ve JS(Javascript) dosyalarınızın boyutunu azaltmanızı sağlar hatrı sayılır derecede etkilidir. Birçok web sunucusu ve web tarayıcıları ile web robotları gzip sıkıştırmasını desteklemektedir.

 Gzip sıkıştırması yapmak için bir çok yöntem vardır. Bunlardan biri Cpanel kontrol edin Web Sitesi Optimize Et bölümü var ise buradan kolayca ayarlayabilirsiniz. Sizlere bu yazıda Apache ve uyumlu sunucular için (örneğin Litespeed) .htaccess dosyasını kullanarak bu özelliği açmayı anlatacağım.

Ftp veya cpanel web depolama yoluyla sitenizin kök dizinine girin .htaccess dosyası varsa düzenleyin yoksa yeniden oluşturun. İçerisine aşağıdaki kodu kopyalayın ve kaydedin.

SetOutputFilter DEFLATE
ExpiresActive On ExpiresDefault A604800 Header append Cache-Control "public"
AddDefaultCharset UTF-8 DefaultLanguage tr-TR

Bu kod sitenizdeki sıkıştırmayı aktif edecektir . Bu kodu uyguladıktan sonra siteniz 500 Internal Server Error hatası veriyorsa sitenizde mod_deflate veya mod_ext_filter açık olmayabilir. eğer sunucu kendinizinse bu modülleri kurmanızı paylaşımlı hosting kullanıyorsanız servis sağlayıcınızla iletişime geçip bu modülleri aktif etmesini talep edebilirsiniz.

WordPress Kullanıcısıyım Ben Ne Yapacağım ?

Eğer wordpress kullanıyorsanız yukarıda yazdığım işlemlerin hiç birisini yapmanıza gerek yok benimde kullanmakta olduğum ücretsiz cache eklentisi olmasına rahmen güzel işler çıkartan WP Super Cache kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Gerçekten kendi alanında çok başarılı bir eklenti memnun kalıcağınızın garantisini veriyorum.

 

Benim yazacaklarım şuanlık bu kadar ileride duruma göre bu tarz konuları daha çok irdelerim. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi veya kötü yorumlarınızı belirtirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir